Dil Seçin

turkce Türkçe

Duyurular

Ünyedeki Gezilecek Görülecek Yerler

Ünyedeki Gezilecek Görülecek Yerler

Ünye yi Tanıyalım

1.Ünye 120,000 nüfuslu Karadenizin incisi bir ilçedir.

2.Ünye Kalesi : Ünye – Niksar yolu üzerinde 7 km uzaklıktadır. Volkanik bir tepe üzerinde kurulmuş , yer altına inen kaya mezarlari olan bir yerdir.. Ünye Kalesine gidenler Kaledibi restorantta balık ve et yemeği unutmayın.

3.Yunus Emre Türbesi : Tasavvuf şairi Yunus Emre mezarı Ünye’dedir. Ünyeye 2 km uzaklıkta Kiraz Tepe mevkindedir. Yunus Emre yi ziyaret edenler. eşsiz manzarasının eşliğinde orada bulunan çay bahçesinden muhakkak faydalanın. Çayınızı ve yemeğini rahatlıkla yiyebileceğiniz güzel bir mekandır.

4.Aya Nikola : Ayanikola Ünye nin kuzeybatisinda şehir çıkışında bulunan küçük bir yarın adadır. Eski bir kilisenin yıkıntıları vardır. Aziz Nikolanın burada yaşadığı ( noel baba) ortaya çıkarılmış bir yerdir.

Eski Ünye Evleri: Tipik Karadeniz mimarinin en güzel örneklerini eski  ünye evlerinde görebilirsiniz.

Kadılar Yokuşu : Eskiden Ünye de çok sayıda hakim yetişmiş ve çoğunluğu bu kadılardan oluşan sakinlerinden dolayı kadılar yokuşu adını sokağa verilmiştir.

Kilise : Orta yılmazlar mah yalı mevkiide kilise kesme taştan yapılmıştır. ve bu kilise ev apartımızın yanındadır.

Ünye Müzesi : Hamidiye Mah. Haznedar Emin Cad. Aliçer Sok. No:2 Ünye adresinde bulunan Ünye Müze evi Hükümet Konağı arkasındadır. Ziyaret saatleri 9:00-18:00 de olup pazartesi günü hariçtir.

Hamamlar : Ünye de şehir merkezinde 3  adet hamam vardır ve bunun  1 tanesi halen faal durumdadır.faal hamam Cumhuriyet Meydanında hükümet konağının yanındadır.

Bakırcılar Arastası : Ünyenin ve yörenin en önemli alışveriş merkezi imiş. Hala bakırların geliş seslerini ve hediyelik bakır eşyaları alabilme imkanları vardır.

Saray Surları : Cumhuriyet Meydanında anıt çınarın önünde yükselen surlar bir saraya aittir. Deniz kenarında surlar üstüne yaptırılmış olan saray aynı yüzyılın ortalarına doğru yanmış ve geriye bu surlar kalmıştır.

Anıt Ağaçlar : Ünye şehir merkezinde çok sayıda yaşlı çınar ağacı vardır Cumhuriyet Meydanindaki çınar ağacın 500 yllık olduğunu bilinmektedir.

Diyer Tarihi Yerler : Ünye ve çervernin de çok sayıda çeşme köprü cami şadırvan mezarlık kilise ve yola raslamak mümkündür.  Gençağa kalesi - Erenyurt Kalesi - Şahin Kale - Kabadirek Camii - Kale Köyü Çeşmesi - Beylercedeki Habipler konağı bunlardan bazılarıdır.

Parklar Ve Çay Bahçeleri

Çamlık : Denizle sahil karayolu arasında kurulmuş içinde çocuk parkı barbüküler vardır. iyi bir mesire yeridir. İsteyenler denize de girebilirler.

Çakırtepe : Ünyenin kuşbakışı seyretmek isteyenler için ideal bir yerdir. İçinde 3 adet tesis vardır, eşsiz manzara eşliğinde Ünye pidenizi, çayınızı, kahvenizi ve meyve suyunuzu içebileceğiniz güzel bir mekandır.

Diyer Yerler : Şehir içinde yemeğinizi çayınızı içebileceğiniz gezebileceğiniz ünye iskelesinin yanında Yunus Emre Parkı az ileride Sofra lokantası ( tarihi mekan  içinde ) Yalı Kahvesi mevkinde 100. Yıl Çay Bahçesi  ( Dağ çiçekli dondurmasını muhakkak yiyiniz ) Atatürk Parkında - Belediye lokantası - Dikilitaş - Çamlıktaki Fener altında yürüyüşünüzü yaparken ordaki çay bahçesinden faydalanabilir ve yüzme bilenler içinde İyi bir yüzme alanıdır.

Asarkaya Milli Parkı : Ünye den Ordu ya gidenken 5 km sağ taraftadır. Harika bir kır alanıdır. Seyir alanı bulunan tam ailece tur yapılacak milli parktır. eşsiz manzarası eşliğinde de kasabınızdan aldığınız etleri milli parkında temin edeceğiniz mangallar eşliğinde yemeğinizin tadına doyamayacaksınız.

Plaj Ve Sahil : Kavaklar - Uzunkum ve İnciraltı plajları faydalanabileceğiniz denize rahatlıkla girebileceğiniz mekanlardır. Ünye sahili Karadeniz bölgesinin en uzun ve kum ağırlıklı temiz doğal plajlarını bünyesinde bulundurur.

Ünyede tatil yapan ailelerimiz Ünyede konaklarken günü birlik Ordu-Giresun-Trabzon-Akkuş, Perşembe Ve Giresun yaylalarını ve Samsun’u  ziyaret edip gezebilirler.